close
Plaże w okolicy Sagres w Algarve, Portugalia

Plaże w okolicy Sagres w Algarve, Portugalia

Praia do Beliche w Sagres - Portugalia. Źródło: olhares.sapo.pt

Jest to jedyny portugalski region, który może pochwalić się plażami aż na dwóch wybrzeżach: oceanicznym atlantyckim i śródziemnomorskim!

Jest to jedyny portugalski region, który może pochwalić się plażami aż na dwóch wybrzeżach: oceanicznym atlantyckim i śródziemnomorskim!

duze - Praia do Beliche w Sagres - Portugalia. Źródło: olhares.sapo.ptPierwsze z nich jest o wiele bardziej wietrzne, przyciągające surferów i innych fanów wodnych sportów. Linia brzegowa jest ostro pocięta, pełna wysokich klifów i stromo schodzących do oceanu skał. Najważniejsze plaże w tej części to: Ponta Ruiva, Telheiro, Barriga, Castelejo, Murração i Cordoama.

Drugie wybrzeże jest z kolei łagodniejsze i obfitujące w szerokie zatoczki. Najsłynniejsze plaże to:

1) Praia da Martinhal – nieopodal rybackiego portu Baleeira. Piękna, szeroka plaża o biało-złocistym piasku. Ulubione miejsce surferów i windsurferów (ma nawet swój własny klub sportów wodnych, gdzie oprócz wcześniej wspomnianych aktywności uprawiać można kajakarstwo i snorkelling).

2) Praia do Beliche – znajduje się między Sagres a przylądkiem Cabo de São Vicente. Natura przepięknie wpisała ją w wysokie klify, przy których znajduje się parking samochodowy, zatem aby dostać się na plażę, trzeba dość długo schodzić kamiennymi schodkami. Tuż obok znajduje się wspaniały zabytek z XV w. – wzniesiona przez Henryka Żeglarza forteca, a właściwie jej rekonstrukcja z połowy XVIII w. (po tym jak oryginalną zniszczyło trzęsienie ziemi w 1755 r.). Nie jest to jedyny zabytek historycznej architektury – nieopodal mamy również ruiny XVI-wiecznego klasztoru oraz latarnię morską z XIX w.

3) Praia do Tonel – umiejscowiona jest dokładnie pod klifami Ponta de Sagres. Wiatry i prądy morskie są tu naprawdę silne, co powoduje, że jest to ulubione miejsce surferów i windsurferów. Tym, którzy nie radzą sobie zbyt dobrze w wodzie radzimy uważać i zawsze sprawdzać kolor powiewających na plaży flag.

4) Praia da Mareta – jest to najbliższa miastu Sagres plaża, przez co często bywa naprawdę nieźle zatłoczona. Od nieprzyjemnego, zachodniego wiatru osłaniają ją klify Ponta de Sagres, dlatego miejsce to jest faworytem wśród zwolenników leżenia na plaży plackiem i opalania się.

Plaża Es Trenc na południowym wybrzeżu Majorki - Baleary

Plaża Es Trenc – Majorka, Hiszpania.

Plaża Cala Turqueta na Menorce - Archipelag Balearów

Plaża Cala en Turqueta – Minorka, Hiszpania.