close
Jak się przygotować do egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego?

Jak się przygotować do egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego?

Chcesz zdobyć uprawnienia jachtowego sternika morskiego? Zastanawiasz się, jak przygotować się do egzaminu i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie! Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym poradom osiągniesz sukces i już wkrótce staniesz się dumnym posiadaczem patentu.

Jachtowy sternik morski – dlaczego warto?

W Polsce funkcjonują trzy poziomy uprawnień żeglarskich, jednak to właśnie jachtowy sternik morski uznawany jest za najbardziej pożądany i uniwersalny z nich. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty: patent żeglarza jest wystarczający, jeśli zamierzasz pływać głównie po wodach śródlądowych, np. po Mazurach, z kolei kapitan jachtowy to już dużo wyższa szkoła jazdy, wymagająca pełnego zaangażowania i sporego nakładu czasu, wysiłku oraz pieniędzy.

Patent jachtowego sternika morskiego jest natomiast optymalnym rozwiązaniem – mając taki dokument, można prowadzić dowolne jednostki żaglowe po śródlądziu oraz jachty o długości do 18 m kadłuba po wodach morskich bez ograniczeń akwenu. Co ważne, dzięki porozumieniu związków żeglarskiego i motorowodnego, posiadacz patentu jachtowego sternika morskiego może uzyskać bez żadnych egzaminów i dodatkowych staży patent motorowodnego sternika morskiego, który umożliwi dodatkowo prowadzenie jachtów motorowych do 18m długości po wodach morskich i wszelkiego typu motorówek po wodach śródlądowych.

Posiadacz takiego dokumentu może więc uczynić z żeglarstwa nie tylko sport i odskocznię od pracy biurowej, ale też sposób na zarabianie całkiem przyzwoitych pieniędzy: prowadząc łodzie czarterowe jako skipper, będzie łączyć pasję z przyjemnością, poznawać ludzi, zwiedzać świat… Krótko mówiąc, jest to niezwykle atrakcyjny pomysł na życie.

Jak zdobyć uprawnienia?

Na wodzie kluczową sprawą pozostaje doświadczenie – nie ma tu dróg na skróty, a odpowiednio duży staż pod żaglami jest nie do zastąpienia. Pragnąc zostać jachtowym sternikiem morskim, trzeba odbyć przynajmniej dwa rejsy morskie o łącznym czasie nie krótszym niż 200 godz. żeglugi i dopiero wtedy można przystępować do egzaminu organizowanego przez podmiot upoważniony przez Ministra Sportu.

Aby to uczynić, wystarczy zgłosić się na egzamin organizowany przez podmiot upoważniony (dobra szkoła żeglarska organizuje taki egzamin na koniec każdego kursu na patent) i wnieść opłatę egzaminacyjną wg stawek urzędowych. Egzamin jest dwuetapowy, a składają się na niego część teoretyczna + zadanie nawigacyjne na mapie oraz praktyka. Do zdobycia patentu konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku obu elementów. Jeśli zamierzasz odbyć szkolenie przed egzaminem na JSM, to upewnij się, że na koniec kursu będzie zorganizowany egzamin.

Jak zwiększyć swoje szanse na egzaminie?

Każde podejście do egzaminu wiąże się z pewnym stresem oraz nakładem czasu i pieniędzy. Warto zatem dołożyć starań, by zmaksymalizować swoje szanse na zdanie za pierwszym razem. Jak tego dokonać?

Bardzo prosto: wystarczy wziąć udział w kursie przygotowawczym. Mimo iż prawo nie nakłada obowiązku odbywania takiego szkolenia, a patent żeglarza i doświadczenie na wodzie może dawać poczucie wszechmocy (ja, wspaniały żeglarz, wiem już wszystko i nie muszę się uczyć!), warto zachować nieco pokory wobec żywiołów, jakimi są wiatr i woda.

Udział w szkoleniu na jachtowego sternika morskiego (np. https://otss.pl/szkolenia/szkolenia-kapitanskie/jsm/) pomoże Ci usystematyzować i pogłębić wiedzę teoretyczną, a przede wszystkim umożliwi szybkie udoskonalenie umiejętności, które już posiadasz. Ponadto na kursie spotkasz innych ludzi, będących w takiej samej sytuacji, jak Ty, zdobędziesz nowe kontakty, a być może nawet nawiążesz przyjaźnie, które zaowocują w przyszłości wspólnymi rejsami. Decydując się na szkolenie, zyskasz też dodatkową praktykę oraz przetestujesz swoje wiadomości i kompetencje pod okiem doświadczonych żeglarzy i szkoleniowców.

Wszystko to zaprocentuje to nie tylko podczas egzaminu, ale przede wszystkim w późniejszym życiu: na morzu, prowadząc samodzielnie jednostki w różnorakich warunkach pogodowych i odpowiadając za sprzęt oraz załogę, będziesz polegać na zdobytych podczas kursu umiejętnościach. Dzięki nim zyskasz większą pewność siebie oraz sprawisz, że wszyscy będą mogli bezpiecznie dotrzeć do portu przeznaczenia.

1 sierpnia 20221295Views

Wczasy odchudzające – czy uda Ci się na nich stracić zbędne kilogramy?

Wypoczynek w Augustowie