close
Prehistoryczne osady palafitowe (inaczej palowe) w Alpach

Prehistoryczne osady palafitowe (inaczej palowe) w Alpach

Rekonstrukcje drewnianych osad pięknie odbijają się w Jeziorze Bodeńskim. Źródło: www.worldheritage-lakedwellings.com

Jadąc na narty w Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

Jadąc na narty w Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

Palafity to specjalnie skonstruowane na palach domy, które od wielu stuleci stawiano na obszarach o niekorzystnych warunkach geodezyjnych, takich jak brzegi jezior czy rzek, bagna i mokradła, stromizny czy też ruchome piaski. Chociaż przede wszystkim kojarzą nam się one z rejonami azjatyckimi (np. chaty indonezyjskiego plemienia Bataków) czy też Ameryki Południowej (domostwa budowane przez brazylijskich Indian w dorzeczu Amazonki), istnieje także nasz rodzimy, dobrze znany przykład osady palafitowej – Biskupin.

Rekonstrukcje drewnianych osad pięknie odbijają się w Jeziorze Bodeńskim. Źródło: www.worldheritage-lakedwellings.comPomiędzy 5-tym tysiącleciem p.n.e. a 500 r. p.n.e., na alpejskim obszarze dzisiejszej Szwajcarii (gdzie znajduje się ponad połowa odkopanych osad), Austrii, Francji, Niemiec, Włoch oraz Słowenii istniało mnóstwo takich budowli. Obecnie na terenie tych 6 krajów można zwiedzić 111 odkopanych i odrestaurowanych przez archeologów osad. Stanowi to niewielką część spośród wszystkich tego typu miejsc w obrębie terenów alpejskich – pozostałe zespoły wiosek nadal znajdują się pod grubą warstwą osadów czy też pod wodą rzek i jezior górskich. Wraz z budowlami znaleziono także sprzęty rolnicze i pasterskie, broń myśliwską, różnego rodzaju narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku, biżuterię i ozdoby, stanowiące żywy dowód przestrzennego i cywilizacyjnego rozwoju ich neolitycznych mieszkańców. Dobrze zachowane osady są doskonałym materiałem naukowym dla badaczy pierwotnych kultur i wczesnorolniczych społeczności.

Najciekawsze osady palafityczne to:

Szwajcaria: Dorfstation w Lüscherz, Rütte w Sutz-Lattrigen, Spitz w Greng, Segelboothafen w Murten, Seematte w Hitzkirch, Halbinsel w Sursee, Hurden Rosshorn w Freienbach oraz po 2 wioski w okolicy Chevroux i Morges.

Austria: 2 osady w rejonie Attersee.

Francja: Lac de Chalain w Marigny, Le Crêt de Chatillon w Sévrier.

Niemcy: 3 palafity nad Jeziorem Bodeńskim (Konstanz), Hornstaad-Hörnle w Gaienhofen.

Włochy: Palù di Livenza-Santissima w Polcenigo, Lucone w Polpenazze del Garda, Bande – Corte Carpani w Cavrianie, 1-Emissario w Viverone, Mercurago w Aronie, Fiavé-Lago Carera w Fiavè.

Słowenia: Kolišča na Igu w Ig (na największych słoweńskich rozlewiskach – Ljubljansko Barje).

Więcej na oficjalnej stronie: http://www.palafittes.org/en/

Późnorenesansowy Zamek Eggenberg pod Grazem. Źródło: www.museum-joanneum.at

Miasto Graz i zamek Eggenberg

Hallstatt zimą...

Średniowieczne miasteczko Hallstatt w austriackim regionie Dachstein Salzkammergut