close
Średniowieczne miasteczko Hallstatt w austriackim regionie Dachstein Salzkammergut

Średniowieczne miasteczko Hallstatt w austriackim regionie Dachstein Salzkammergut

Hallstatt zimą...

Jadąc na narty w austriackie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

Jadąc na narty w austriackie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

Hallstatt zimą...W Górnej Austrii, pośród pokrytych śniegiem stoków, nad brzegiem Jeziora Halsztackiego (Hallstättersee) kryje się niewielkie, cudowne miasteczko, które powstało i rozwinęło się dzięki kopalniom soli, której złoża odkryto w pobliskich górach już 2 tys. lat p.n.e. Wówczas rozpoczęła się eksploatacja tego cennego surowca, która trwała aż do połowy XX w., kiedy to rozwijająca się w regionie turystyka górska odebrała pałeczkę pierwszeństwa przemysłowi wydobywczemu. Dziś można tutaj podziwiać bodajże najstarszą kopalnię soli świata, która znajduje się w środku Góry Solnej (Saltzberg) oraz słynnego Solnego Człowieka, czyli wspaniale zakonserwowane ciało (wraz z ubraniem) pradawnego górnika, który zginął setki lat temu podczas wydobywania drogocennego kruszca.

Hallstatt (nazwa wywodzi się z języka starogermańskiego – hal oznacza tutaj „sól”, zaś stat to „osada”) doskonale prosperowało, bogacąc się na handlu solą, mogło sobie zatem pozwolić na budowę pięknych kamieniczek i gotyckiego kościoła, których idealny stan cieszy oko po dziś dzień. W podziemiach górującego ponad miasteczkiem kościoła Wniebowzięcia NMP można zobaczyć tajemniczą kostnicę (karner albo Beinhaus) wypełnioną trupimi czaszkami, z których każda opatrzona jest nazwiskiem i profesją zmarłego, a czasem i symbolicznymi rysunkami takimi jak kwiaty, liście czy krzyże. Z początku mieszkańców grzebano na małym cmentarzyku obok kościoła, jednak wkrótce zabrakło dla nich miejsca. Wokół znajdowały się jedynie góry i jezioro, stąd podjęto decyzję o składaniu szczątków zmarłych w podziemiach parafii.

... i latemTypowe domki Hallstatt są wąskie i wysokie, o strzelistych dachach – w ich konstrukcji widać maksymalne wykorzystanie przestrzeni, której na stromym, górskim terenie było jak na lekarstwo. Niższe piętra wykonywano z kamienia, wyższe – z lakierowanego na piękny odcień głębokiego brązu drewna. Uzupełnieniem całości były pięknie zdobione, drewniane balkoniki i okiennice.

Wyprawa do tego alpejskiego miasteczka do 1966 r. (kiedy to pod pasmem gór przekopano w końcu tunel) była prawdziwym wyzwaniem. Można było się tutaj dostać jedynie koleją, której końcowa stacja znajdowała się nad brzegiem Jeziora Halsztackiego, jednakże kilka km poza miastem. Przyjezdni wsiadali tam na zacumowany statek, który wiózł ich następnie do Hallstatt.

Samo Hallstatt wybudowane zostało na wysokości 511 m n.p.m. w Górach Dachstein. W jego okolicy znajdują się liczne ośrodki narciarskie: Krippenstein – Dachstein – Obertraun (608 – 2100 m n.p.m.; 13 km tras zjazdowych; 11 km drogi samochodem od Hallstatt), Loser – Altaussee (800 – 1800 m n.p.m.; 29 km tras zjazdowych; 31 km drogi samochodem od Hallstatt) oraz Tauplitz / Bad Mitterndorf (900 – 2000 m n.p.m.; 42 km tras zjazdowych; 37 km drogi samochodem od Hallstatt).

Około 50 km na północ od Hallstatt znajduje się największe alpejskie jeizoro Austrii – Attersee. Jeżeli dysponujecie czasem, koniecznie musicie je odwiedzić! Godny uwagi jest przede wszystkim zamek Schloss Kammer, który na swoich obrazach uwiecznił Gustav Klimt.

Więcej: http://www.hallstatt.at/

Rekonstrukcje drewnianych osad pięknie odbijają się w Jeziorze Bodeńskim. Źródło: www.worldheritage-lakedwellings.com

Prehistoryczne osady palafitowe (inaczej palowe) w Alpach

Solidna konstrukcja Semmeringbahn liczy już ponad 150 lat. Źródło: www.heute.at

Wysokogórska linia kolejowa Semmering (Semmeringbahn) – Austria