close
Gdzie na grzyby w okolicach Poznania i w Wielkopolsce?

Gdzie na grzyby w okolicach Poznania i w Wielkopolsce?

Borowik szlachetny z Puszczy Noteckiej

Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” stolicy Wielkopolski.Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” stolicy Wielkopolski.

duze - Borowik szlachetny z Puszczy Noteckiej

W niżej wymienionych lasach znajdziecie nie tylko szlachetne borowiki, piękne podgrzybki, wysmukłe koźlarze, maślaczki do jajecznicy czy też opieńki do zamarynowania.

Jeśli chodzi o wskaźnik lesistości – 13,7% – targowe miasto znajduje się za Warszawą, jednak wyprzedza Łódź i rzecz jasna Kraków. Największym kompleksem leśnym jest Puszcza Notecka, Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka, Wielkopolski Park Narodowy oraz Rogaliński Park Krajobrazowy.

Miejsca uporządkowaliśmy rosnąco pod względem odległości od centrum Poznania.

Jezioro Rusałka w Poznaniu. Fot. Michał Wrombel. Źródło: www.poznan.pl* Jeżyce – znajdują się w tej samej części Poznania co Kiekrz, tylko nieco bliżej centrum. Lasy poniżej Jeziora Strzeszyńskiego upstrzone są niewielkimi stawami i jeziorkami. Najwygodniej dostać się tam kolejką, wysiadając na stacji Poznań Wola. Jeśli skierujemy się nieco na wschód Jeżyc (za ulicą Lutycką), trafimy w okolice pięknego Jeziora Rusałka i wpływającej do niego rzeki Bogdanki. Są to idealne tereny na spacery, choć z grzybami może być ciężko.

* Kiekrz – peryferyjna dzielnica Poznania, 10 km na północny zachód od centrum. Lasy komunalne rozpościerają się pomiędzy prawym brzegiem Jeziora Kierskiego a lewym Jeziora Strzeszyńskiego. Założono tu również kilka ośrodków wypoczynkowych, stanic wodnych oraz wytyczono ciekawe szlaki turystyczne – piesze i rowerowe. Główna droga wiodąca przez las to ul. Słupska, która jadą autobusy 86 i 239.

* Morasko i Suchy Las – leży jeszcze w granicach miasta, w jego północnych peryferiach. W Suchym Lesie, dzięki licznych ścieżkom i szlakom turystycznym, można pojeździć na rowerze i konno. W Lesie Moraskim i Sucholeskim można też rzecz jasna pozbierać grzyby – kanie, koźlarze i prawdziwki, o podgrzybkach nie wspominając. Około 10 km od poznańskiej starówki.

* Czerwonak – to najbliższe Poznaniowi miejsce (w odległości tylko 10 km), z którego można wyruszyć na grzybową wyprawę w Puszczę Zielonkę. Park Krajobrazowy liczy aż 114 km² i poza sosnowo-bukowo-dębowymi lasami obejmuje też kilka jeziorek, mokradła, rzeczki (np. Trojanka) oraz Dziewiczą Górę (143 m n.p.m.). Najwygodniej dostać się do ul. Gdyńskiej (przechodzi w wojewódzką nr 196) – ona poprowadzi nas do Czerwonaka, a potem możemy z kolei odbić w Leśną i Dziewiczą Górę.

* Wiórek – miejsce bardzo niedaleko Poznania, co niestety sprawia, że zawsze jest tam multum grzybiarzy. Wiórek jest w ogóle fantastycznie położony na styku 2 ważnych rezerwatów: Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. 13 km na południe od wielkopolskiej stolicy. Dojazd ulicą Dolna Wilda, potem ul. Hetmańską przedostajemy się na drugą stronę rzeki Warty i dalej kontynuujemy ul. Starołęcką, która w ostatnim odcinku naszej podróży przechodzi w Poznańską.

* Biedrusko – gęste bory wzdłuż lewego brzegu Warty, m.in.: Las Marianowo, Las Artyleryjski, Las Lody. 19 km na północ od Poznania; dojazd wojewódzką 196-ką i za Bolechowem skręcamy w lewo.

* Rogalinek – ok. 20 km na południe od Poznania. We wspaniałych lasach Rogalińskiego Parku Krajobrazowego można nie tylko znaleźć dorodne podgrzybki i prawdziwki, ale również pojeździć konno (stadniny: Niwka, Rogalin, Baranówko, Krajkowo i Jaszkowo) i zwiedzić zabytkowe dworki i pałace, m.in. rodziny Raczyńskich w Rogalinie czy A. Chłapowskiego w Jaszkowie. Dojazd żółtą drogą wojewódzką nr 430 przez Poznań Luboń, Puszczykowo i potem skręcamy w lewo w 431-kę na Rogalinek i Rogalin.

* Kórnik – zamiast ekspresową S11 jedźcie przez Czapury, Daszewice, Kamionki i Borówiec – wzdłuż wsi, od południa, ciągnie się bowiem fajny las z grzybami (Las Babki, Las Kamionki). Nieopodal mamy też 3 jeziora: Skrzyneckie Duże i Małe oraz Kórnickie. Dojazd: ul. Zamenhoffa → ul. Starołęcka → ul. Głuszyna → ul. Poznańska. 23 km z centrum stolicy Wielkopolski.

* Będlewo – w Wielkopolskim Parku Narodowym grzybów co prawda zbierać nie wolno, ale ta niewielka wieś położona w południowo-zachodnim kierunku od Poznania (29 km) znajduje się obok lasu, który znajduje się bardzo blisko, jednakże już poza granicami objętego surowymi zakazami obszaru. Między Będlewem, Głuchowem a Pecną znajduje się las z kilkoma bagiennymi strefami, przez któr ego środek płynie Kanał Obrzański. Czyli doskonałe warunki dla grzybiarzy!

* Pobiedziska – 29 km na wschód od Poznania, prosty dojazd krajową 5-ką. Jadąc nią, bądźcie czujni już od Biskupic – po prawej zaczyna się Park Krajobrazowy Promno z leśnym letniskiem.

* Obrzycko – miasto nad rzeką Wartą i jej dopływem, Samą. 49 km na północny zachód od Poznania. Dojazd lokalną 184-ką przez Szamotuły, a potem 185-ką. Aby dostać się do grzybowych lasów, trzeba pojechać dalej 185 w kierunku wsi Piotrowo.

* Ostroróg – to zabytkowe miasto, oprócz starych kościołów i ruin zamku, może poszczycić się pięknym, leżącym na południu lasem, w którym znaleźć można sporo zdrowych grzybów. 50 km na północny zachód od Poznania.

* Wronki – miasto niedaleko Obrzycka. „Grzybodajne” lasy Puszczy Noteckiej ciągną się tam wzdłuż rzeki Warty. 63 km na północny zachód od Poznania. Dojazd lokalną 184-ką przez Szamotuły i tam zamiast dalej na Obrzycko, skręcamy w lewo, trzymając się cały czas 184-ki.

Mapa Puszczy Noteckiej* Puszcza Notecka (Rzecin, Miały, Sieraków, Międzychód) – ogromny, liczący aż 135 tys. ha, kompleks leśny położony między Wartą i jej prawym dopływem, Notecią. Głównym gatunkiem drzew tu rosnących są sosny, a w dalszej kolejności brzozy. Notecka Puszcza jest tak rozległa, że radzimy raczej zdecydować się na jedną z wielu miejscowości w jej obrębie: najbliżej Poznaniowi są wyżej wspomniane Wronki i Orzycko. Można także zaparkować w wysuniętym wgłąb lasu Rzecinie (z Wronek drogą nr 140, a za Jasionną w lewo w 149), w Miałach (kontynuujemy 140-ką i skręcamy w lewo dopiero na Hamrzysko) albo w większym Sierakowie (w Sierakowskim Parku Krajobrazowym są ponadto piękne jeziora) czy też w Międzychodzie. Jeśli dla niektórych z Was zbieranie grzybów wydaje się czasem nudne, czas z pewnością urozmaicą Wam rzadkie gatunki ptaków, które zamieszkują te tereny (koniecznie weźcie ze sobą aparat fotograficzny!).

* Cielimowo – wieś pod Gnieznem, w okolicy której, w Lesie Miejskim oraz na pobliskim poligonie, można znaleźć wspaniałe okazy grzybów. 66 km na wschód od Poznania, nieco poniżej Gniezna. Dojazd najlepiej krajową 5-ką do samego Gniezna, a potem w prawo w Kostrzewskiego, która przechodzi w krajową 15-kę.

* Bolewicko – wieś 66 km na zachód od Poznania. Dojazd taki sam jak na Nowy Tomyśl, tylko że na autostradzie A2 zamiast w lewo na Nowy Tomyśl, skręcamy w prawo szosę nr 92.

* Kłecko – w rejonie Kłecka nie ma wprawdzie zbyt rozległych lasów, ale podobno w okolicy Jeziora Kłeckiego co roku rosną wysmukłe kanie. 68 km na północny wschód od Poznania. Żeby się nie zgubić ani niepotrzebnie nie kluczyć, jedźcie do Gniezna i stamtąd w lewo w Kłeckoską, która przechodzi w wojewódzką 190-kę.

* Nowy Tomyśl – chyba najlepsze tereny, zachwalane przez każdego poznańskiego grzybiarza. Stare drzewostany dębów, buków i lip tworzą idealne warunki dla borowików i koźlarzy czerwonych. 69 km w kierunku zachodnim od Poznania. Dojazd autostradą A2 i za Wąsowem skręcamy w lewo w lokalną nr 305.

* Sękowo – jedno z wielu grzybowych miejsc w okolicy Nowego Tomyśla. 70 km na zachód od Poznania. Dojazd autostradą A2 i za Wąsowem skręcamy w lewo w lokalną nr 305, a potem w prawo w 302.

* Wola Skorzęcka – lasy pomiędzy wsiami Huby, Gaj i Wola Skorzęcka to wielka obfitość wysokich kani i kozaków. 70 km na wschód i lekko na północ od Poznania.


Booking.com
Gdańsk

Wakacje dla młodzieży i hotele w Gdańsku

Piękne zawilce w Lesie Łagiewnickim. Źródło: www.pkwl.pl

Gdzie na grzyby w okolicach Łodzi i w Łódzkiem?