close
Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część południowa

Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część południowa

Logo KPN

Żelazowa Wola → Łazy → Granica → Leszno → Zaborów → Mariew → Lipków → Laski → Opaleń → Łomianki
Długość trasy: 66 km

Żelazowa Wola → Łazy → Granica → Leszno → Zaborów → Mariew → Lipków → Laski → Opaleń → Łomianki Długość trasy: 66 km

Logo KPNJest to ciąg dalszy naszej poprzedniej wyprawy wzdłuż północnej granicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Jeśli mamy to szczęście odwiedzając Żelazową Wolę akurat w niedzielę, możemy posłuchać koncertu chopinowskiego, które odbywają się począwszy od maja. Jedziemy zielonym szlakiem rowerowym do Łazów, w których nie ma specjalnie nic ciekawego oprócz podupadłego dworu szlacheckiej rodziny Karnkowskich oraz przyległego do niego parku. Następnie mijamy Granicę z ośrodkiem muzealno-dydaktycznym poświęconym KPN.

Jadąc dalej 11 km docieramy do Łubca. Stamtąd mamy około 4 km do Leszna. Jak na wieś jest ona wyjątkowo duża i może poszczycić się wieloma atrakcjami: starą cukrownią, kościołem w stylu neogotyckim oraz sarmackim pałacem i parkiem – wszystko można zwiedzać, aczkolwiek po uprzedniej rezerwacji. Bardzo ciekawe jest jednak nie tyle samo Leszno, ile znajdujący się w połowie drogi z Łubca Julinek. W latach 1967 – 1999 działała tam słynna szkoła cyrkowa, która wykształciła 312 absolwentów, jednakże po prywatyzacji Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych podjęto decyzję o jej zamknięciu. Aktualny widok jest nieco przerażający – zaniedbane, porzucone budynki, wielka sala gimnastyczna ze szpiczastym, podziurawionym dachem, gdzie na trapezach ćwiczyli akrobaci czy opuszczone ambulatorium weterynaryjne mogą przyprawiać o gęsią skórkę.

ORYGINAL - Mapa Kampinosu i najciekawszych w nim obiektów

Następnie, opuściwszy Leszno, jedziemy odcinkiem dla prawdziwych koniarzy. Pojeździć konno można w stadninie w Zaborowie (oprócz tego jest tam także piękny, secesyjny pałac oraz zabytkowa kuźnia), Mariewie, Truskawie oraz Koczargach. Z Mariewa do Lipkowa jest nieco ponad 8 km. To tam, w białym dworku, dzieje się fragment powieści Henryka SienkiewiczaOgniem i mieczem” – walka Michała Wołodyjowskiego z Bohunem. Kolejnym punktem na naszej mapie są Laski i założony w nich w 1923 r. Zakład dla Ociemniałych Dzieci, działający po dziś dzień. W czasie II wojny światowej tereny te były polem walki partyzanckich oddziałów AK, co upamiętnia znajdujący się niedaleko cmentarz i pomnik ofiar.

Z Lasek jedziemy już prosto przez Opaleń do Łomianek, kończąc naszą wyprawę.

Więcej: http://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Mapa Kampinosu i najciekawszych w nim obiektów

Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część północna

Dworek Chopina w Żelazowej Woli

Rowerem do dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i przez Kampinos