close

Świdnica turystycznie

Świdnica należy do aglomeracji wałbrzyskiej. Położona nad Bystrzycą, na skraju Sudetów oraz Gór Wałbrzyskich, często jest mijana przez turystów podążających w inne rejony Dolnego Śląska. Zupełnie niesłusznie nie planują oni postoju. Turystycznie miasto to ma wiele do zaoferowania, a w kwestiach organizacyjnych, takich jak wyżywienie czy hotel w Świdnicy, miejsce również sprosta oczekiwaniom.

1. Muzeum Dawnego Kupiectwa

2. Obiekty sakralne i architektura

3. Nietypowe atrakcje

Świdnica to miejscowość o historycznym znaczeniu, która uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej. Ten fakt znalazł odbicie w dobrze zachowanej architekturze sakralnej i mieszczańskiej.

Muzeum Dawnego Kupiectwa

To jedno z ciekawszych miejsc na mapie Świdnicy. Jeśli więc noclegi mamy zapewnione – godny polecenia jest Hotel pod Wierzbą, z którego łatwo dostać się do centrum – pierwsze kroki warto skierować właśnie do tego Muzeum położonego w sercu miasta, w głównym budynku ratuszowym. To podróż w przeszłość śladami handlu i rzemiosł, daleka jednak od sztampy i rutyny. Jedną z bardziej interesujących części wystawy jest ta poświęcona… piwu i tzw. Wojnie Piwnej, której świadkami (i uczestnikami) byli świdniczanie w XIV wieku. Sala Rajców utrzymana w gotyckim stylu przedstawia z kolei ekspozycję historyczną ze zwracającą uwagę makietą siedemnastowiecznej Świdnicy.

Obiekty sakralne i architektura

Główną architektoniczną atrakcją miasta jest XVII-wieczny Kościół Pokoju pw św. Trójcy. Budowla stworzona została – podobnie jak inne kościoły stanowiące efekt Pokoju Westfalskiego – z wykorzystaniem wyłącznie nietrwałych materiałów konstrukcyjnych, takich jak: drewno, glina i słoma. Z zewnątrz niepozorny, w środku zachwyca bogatymi zdobieniami, szczególnie ołtarza oraz lóż szlacheckich. Z zabytkiem wiąże się także historia świdnickich pierników, zdaniem niektórych przewyższających smakiem te toruńskie. Kolejnym ważnym obiektem sakralnym jest Kościół pw św. Wacława i Stanisława, który łatwo zlokalizować dzięki najwyższej w Polsce gotyckiej wieży o wysokości 101 metrów dostrzegalnej niemal z każdego zakątka miasta. Nie da się też nie zauważyć kamienic przy Rynku. Przewodniki polecają odwiedzenie przynajmniej czternastu z nich.

Atrakcje te położone są w pobliżu ścisłego centrum Świdnicy, obiekty takie jak restauracja są więc w zasięgu spaceru. Można także zdecydować się na hotel oferujący i noclegi (ofertę można sprawdzić na http://www.hotelpodwierzba.pl/hotel/), i wyżywienie (menu restauracyjne zobaczyć można na http://www.hotelpodwierzba.pl/restauracja/).

Nietypowe atrakcje

Świdnica to także atrakcje nietypowe. Kilka kilometrów od rynku, przy siedzibie Bystrzyckiej Spółki Wodnej, znajduje się Pomnik Srającego Chłopka, zaś przy ul. Franciszkańskiej tuz obok dawnego Pałacu Opatów Cysterskich napotkać możemy stadko dzików – na szczęście tylko w formie artystycznej instalacji. Na uwagę zasługują także niewątpliwe walory przyrodnicze okolic.

18 listopada 20192398Views3Comments

Luksusowa turystyka – najlepszy wybór, aby przeżyć podróż życia

Wypoczynek rodzinny nad morzem nie tylko latem