close
Co zapakować do wakacyjnego bagażu?

Co zapakować do wakacyjnego bagażu?

Zapakowanie walizki to często nie lada sztuka

Przygotowując się do wyjazdu turystycznego na własną rękę, musimy zapakować do walizki wiele niezbędnych rzeczy. Problem w tym, że zapewne będziemy chcieli zabrać więcej przedmiotów niż walizka jest w stanie pomieścić.

Przygotowując się do wyjazdu turystycznego na własną rękę, musimy zapakować do walizki wiele niezbędnych rzeczy. Problem w tym, że zapewne będziemy chcieli zabrać więcej przedmiotów niż walizka jest w stanie pomieścić.

Zapakowanie walizki to często nie lada sztukaCo jest naprawdę potrzebne?

Pakowanie walizek na wakacje najlepiej rozpocząć od sporządzenia listy rzeczy, które chcemy i musimy ze sobą zabrać. Trudno samodzielnie wymienić wszystkie, jakie bagaż podróżny powinien zawierać. Warto podeprzeć się niezbędnikiem podróży z serwisu Tirendo, wydrukować listę bagażową i pakować systematycznie wszystko do walizki.

Jak nie zapomnieć najważniejszego?

Braki w walizce mogą skutecznie zepsuć nasz urlop, a nawet niekiedy go uniemożliwić. Nasze wakacje zakończą się już na granicy państwa, jeśli zapomnimy wziąć ze sobą dokumentów. Pomimo że w większości krajów europejskich obowiązuje strefa Schengen, to jednak dowód osobisty często będzie wymaganym dokumentem, aby kontrole graniczne mogły sprawdzić naszą tożsamość. Podróż zakończymy na lotnisku, gdy nie będziemy mieli ze sobą dowodu osobistego lub paszportu – w zależności od tego, dokąd się wybieramy. Również dzieci, nawet te najmniejsze – roczne czy dwuletnie – muszą mieć dowód tożsamości, najlepiej paszport. Obecnie można go uzyskać dla dziecka na 5 lat, dzięki czemu nie trzeba go wyrabiać co roku. Jeśli wybieramy się na wakacje własnym samochodem albo w miejscu docelowym zamierzamy wypożyczyć auto, musimy mieć ze sobą prawo jazdy i ewentualnie dowód rejestracyjny wraz z polisą OC swojego pojazdu.

Prócz dokumentów do walizki powinniśmy zapakować wszystkie leki, które mogą nam być potrzebne. Bezwzględnie musimy mieć medykamenty na choroby przewlekłe, na które chorujemy. Dobrze jest zapakować także podstawę do ubezpieczenia zdrowotnego – kartę EKUZ, jeśli jedziemy do kraju Unii Europejskiej czy polisę ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli wybieramy się do krajów spoza Unii. Do bagażu podręcznego koniecznie weźmy pieniądze i karty płatnicze. Gotówka będzie niezbędna na początek wyjazdu, ale lepiej nie brać ze sobą większej ilości pieniędzy. Nie jest to bezpieczne, dlatego lepiej posługiwać się kartą akceptowaną za granicą. Jadąc w tropiki, nie zapominajmy o zabraniu kremu z filtrem oraz nakrycia głowy. Dzięki temu unikniemy poparzenia lub udaru słonecznego.

Zalew w Węgrowie po modernizacji to doskonałe miejsce do wypoczynku. Źródło: www.wegrow.com.pl

Zalew Węgrowski przy rzece Liwiec

Turcja to jeden z częściej odwiedzanych przez Polaków krajów

Top 7 najpopularniejszych podróżniczych preferencji Polaków