close
Ośrodek narciarski Loser – Altaussee (Styria, Austria)

Ośrodek narciarski Loser – Altaussee (Styria, Austria)

Loser w Altaussee. Źródło: www.loser.at

Niezbyt popularny i dzięki temu jeszcze stosunkowo „dziki” rejon narciarski w austriackiej Styrii. W czasie II wojny światowej znajdował się tu ogromny magazyn dzieł sztuki, zrabowanych przez hitlerowców.

Niezbyt popularny i dzięki temu jeszcze stosunkowo „dziki” rejon narciarski w austriackiej Styrii. W czasie II wojny światowej znajdował się tu ogromny magazyn dzieł sztuki, zrabowanych przez hitlerowców.

duze - Loser w Altaussee. Źródło: www.loser.atUzdrowisko

Miasteczko Altaussee ma status uzdrowiska, którego walory doceniono już w XIX w. Jest ono niezwykle piękne, jakby wyjęte ze starych pocztówek, przedstawiających malownicze, alpejskie widoczki. Położone nad jeziorem Altaussee, wokół którego można przespacerować się ponad 7-kilometrową ścieżką krajoznawczą, składa się z rustykalnych, biało-brązowych domków, zaś w jego centrum wznosi się urokliwy kościółek. Charakterystyczna, rozwidlona góra o dość płaskim szczycie, którą widać z miasteczka to Loser o wysokości 1838 m n.p.m. Z racji jej charakterystycznego kształtu miejscowi ochrzcili ją Ausseer Ohrwaschl, czyli „góra-ucho”. Z innych ciekawostek, na jej południowym zboczu zbudowano największą w całej Austrii fotowoltaiczną elektrownię słoneczną.

Druga góra w okolicy Altaussee to Sandling, w której znajduje się jedna z najstarszych kopalni soli w Europie. W latach 1943-1945 naziści wykorzystali ją do jako magazyn dla licznych, zrabowanych z okupowanych krajów dzieł sztuki. Szacuje się, że było ich tutaj ok. 4700 i wszystkie miały trafić do planowanego Führermuseum w Linzu.

Na narty

Warunki narciarskie są tu doskonałe – zawsze jest nie tylko dużo śniegu (800 – 1800 m n.p.m.), ale też mnóstwo słońca. Nartostrad jest tu w sumie 29 km, z czego 16 km to niebieskie trasy łatwe. Sezon trwa już od końca listopada, co należy do rzadkości, bowiem większość ski resortów zaprasza gości dopiero w połowie grudnia. Mamy tu 4 wyciągi orczykowe i 4 krzesełkowe, a także nowość dla miłośników jazdy free-ride – FUNPARK SANDLING. Jeśli zabrakłoby śniegu (choć jest to bardzo mało prawdopodobne), 2 stoki: Loser i Sandling mają doskonały system sztucznego naśnieżania.

Majowe Święto Narcyzów – Narzissenfest

Nad jezioro Altaussee warto wybrać się też na przełomie maja i czerwca. Wówczas odbywa się tutaj Narzissenfest, czyli „Święto Narcyzów”. Wszystko jest wtedy pięknie przystrojone kwitnącymi kwiatami, wokół rozbrzmiewa góralska muzyka, a ludzie ucztują i świetnie się bawią.

Więcej: www.loser.at

Attersee zimą. Zdjęcie autorstwa Andreasa J. Grafa

Wachtberglifte Weyregg am Attersee – Austria

Hollhausmulde w Tauplitz - Bad Mitterndorf. Źródło: www.dietauplitz.com

Ośrodek narciarski Tauplitz – Bad Mitterndorf (Styria, Austria)