close
Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Katowic? Co zwiedzić po drodze z Katowic do Warszawy? Co zwiedzić po drodze w Beskidy?

Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Katowic? Co zwiedzić po drodze z Katowic do Warszawy? Co zwiedzić po drodze w Beskidy?

Trasa Warszawa – Katowice (DK8/E67 i potem od Piotrkowa Trybunalskiego DK1/E75) cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w okresie zimowym i w czasie ferii, kiedy to mieszkańcy stolicy jadą w góry na narty.

Trasa Warszawa – Katowice (DK8/E67 i potem od Piotrkowa Trybunalskiego DK1/E75) cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w okresie zimowym i w czasie ferii, kiedy to mieszkańcy stolicy jadą w góry na narty. Szczyrk, Ustroń, Wisła, Zwardoń – do wszystkich tych miast, będących popularnymi ośrodkami narciarskimi, jedzie się z Warszawy krajową 8-ką i potem 1-ką przez Katowice. Po drodze przejeżdżamy przez Rawę Mazowiecką, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Częstochowę i Sosnowiec. Będąc w trasie, być może zatrzymacie się w jednym z niżej opisanym miejsc turystycznych? Co zwiedzić po drodze w góry? Zobaczcie sami!

Warszawa ↔ Katowice

Co zwiedzić w okolicy Warszawy:

1. Klasycystyczny pałac loży masońskiej w Pęcicach – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po prawej stronie DK7 – we wsi Wypędy zjeżdżamy z DK7, potem skręcamy w lewo w ul. Sokołowską, a potem na rondzie wybieramy pierwszy zjazd w ul. Parkową, która łagodnie skręca w lewo, przechodząc w Pęcicką.

2. Neorenesansowy pałac w Falentach – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po lewej stronie DK7 – we wsi Wypędy zjeżdżamy z DK7, potem skręcamy w prawo w ul. Sokołowską, w lewo w Żwirową, w prawo w Centralną, w prawo w Al. Krakowską i w lewo w Aleję Hrabską.

3. Otrębusy: siedziba zespołu „Mazowsze” (Matecznik Mazowsze w Otrębusach, adres: ul. Świerkowa 2, Otrębusy) oraz Muzeum Motoryzacji i Techniki (adres: ul. Warszawska 21, Otrębusy)
po prawej stronie DK8. Przed Nadarzynem skręcamy w prawo w Warszawską i znów w prawo w Warszawską / DW720. Do Matecznika Mazowsze: przed Otrębusami skręcamy w lewo w Piaseckiego i w prawo w Poziomki, w lewo w Malinową i jeszcze raz w lewo w Świerkową. Do Muzeum Motoryzacji: w Otrębusach skręcamy w lewo w Warszawską / DW719.

4. Zabudowa willowa w Podkowie Leśnej
po prawej stronie DK8. Przed Nadarzynem skręcamy w prawo w Warszawską i znów w prawo w Warszawską / DW720. W Otrębusach skręcamy w lewo w Warszawską / DW719 i potem znów w lewo w Sportową i potem Brwinowską. Tak docieramy do centrum Podkowy Leśnej.

5. Klasycystyczny dwór w Żółwinie (adres: ul. Nadarzyńska 21, Podkowa Leśna)
→ po prawej stronie DK8. Przed Nadarzynem skręcamy w prawo w Warszawską i znów w prawo w Warszawską / DW720. W Otrębusach skręcamy w lewo w Warszawską / DW719 i potem znów w lewo w Sportową i potem Brwinowską. Tak docieramy do centrum Podkowy Leśnej. Jedziemy dalej prosto Jana Pawła II i Kasztanową, a na końcu skręcamy w prawo w Nadarzyńską.

6. Klasycystyczny pałac w Młochowie (adres: Aleja Kasztanowa, Młochów)
po lewej stronie DK7. Za Nadarzynem skręcamy w lewo w Aleję Kasztanową, która prowadzi nas prosto do pałacu (park i budynek będą na wprost).

7. Neorenesansowy dwór z 1902 r. w Ojrzanowie oraz przyległy do niego 13-hektarowy park. Obecnie we dworze został założony hotel firmy Inco-Veritas, który dysponuje miejscem dla 30 gości (adres: ul. Tarczyńska 6, Ojrzanów).
po lewej stronie DK7. Zjeżdżamy na prawo na Żabią Wolę (ul. Warszawska), potem w prawo w Główną i w lewo w Jesionową, która przechodzi w Krakowiańską. W Zalechowie skręcamy w prawo w Chełmońskiego i w lewo w Tarczyńską. Pałac w Ojrzanowie będzie po lewej.

Zaniedbany acz piękny pałac w Grzmiącej to teraz szpital dla umysłowo chorych
Zaniedbany acz piękny pałac w Grzmiącej to teraz szpital dla umysłowo chorych (źródło: Googlemaps)

8. Stary pałac z XIX w. w Grzmiącej. Przyległy do niego park nad rzeką Pisią ma kilka oczek wodnych, połączonych ze sobą za pomocą kaskad. Obecnie mieści się tu rehabilitacyjny oddział szpitala psychiatrycznego w Warszawie (adres: Aleja Lipowa, Grzmiąca). Z ciekawostek literackich tworzyła tutaj Maria Dąbrowska, która w swym opowiadaniu „Na wsi wesele” barwnie opisała zwyczaje mieszkańców okolicznych wsi.
po lewej stronie DK7. Skręcamy w lewo w Skulską, w prawo w Zagrodową i tuż przed rzeką Pisia-Tuczna w lewo w Aleję Lipową. Pałac w Grzmiącej będzie po prawej.

9. Drewniany kościół z XVII w. w Skułach (adres: Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Skuły 4, Żabia Wola)
po lewej stronie DK7. Skręcamy w lewo w Graniczną (na Słubicę Dobrą), w lewo w Słoneczną i w prawo w Słowiczą, potem w prawo na Bolesławek i cały czas prosto. Tak docieramy do miejscowości Skuły (kościół będzie tuż obok ronda).

10. Pałac z XVII-XIX w. w Radziejowicach (adres: Dom Pracy Twórczej, ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice) – przeczytaj nasz artykuł!
po prawej stronie DK7. Za wsią Krze Duże zjeżdżamy w prawo na DW579, potem na rondzie 1.zjazd w Słoneczną i na kolejnym 3.zjazd w Główną, a na końcu w lewo w Sienkiewicza.

11. Dwór Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Zarzecznej (adres: ul. Chełmońskiego 36) – dowiedz się więcej z naszego artykułu!
po prawej stronie DK7. Za Nową Bukówką skręcamy w prawo w ul. Chełmońskiego. Mijamy ośrodek konferencyjny i po lewej będzie dworek Chełmońskiego.

Neoklasycystyczny pałac w Osuchowie pod Mszczonowem to obecnie ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy należący do ZUS
Neoklasycystyczny pałac w Osuchowie pod Mszczonowem to obecnie ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy należący do ZUS (źródło: Googlemaps)

12. Pałac klasycystyczny w Osuchowie (adres: ul. Platerów 2, Osuchów)
po lewej stronie DK7. Za Żabią Wolą skręcamy w lewo w Skulską i potem w prawo w Mszczonowską. Dojechawszy do DW876, skręcamy w nią w prawo. Mijamy Chudolipie i Lutkówkę i skręcamy w lewo w Mszczonowską i ponownie w lewo.

Co zwiedzić w okolicy Rawy Mazowieckiej:
13. Drewniany kościół w Puszczy Mariańskiej (adres: Kościół Św. Michała Archanioła, Puszcza Mariańska)
po prawej stronie DK7. Na węźle Mszczonów Północ zjeżdżamy w prawo na DK50 na Sochaczew i potem w lewo w DW719 prosto do Puszczy Mariańskiej. Kościół będzie po prawej.

14. Skierniewice: neogotycki dworzec kolejowy i parowozownia (adres: ul. Łowicka 1, Skierniewice), zespół pałacowo-parkowy (adres: ul. Prymasowska, Skierniewice). Warto przyjechać do Skierniewic w październiku, ponieważ wówczas ma tu miejsce Festiwal Muzyki Romantycznej.
po prawej stronie DK7. Zjeżdżamy w prawo w DK70 na Skierniewice. Przed Skierniewicami prosto w Mszczonowską i na rondzie w prawo w DW705/Macieja Rataja. Potem skręcamy w lewo w Widok i znów w lewo w Łowicką. Tak docieramy do zabytkowej parowozowni. Do pałacu skręcamy w lewo w Sobieskiego, ponownie w lewo w Konstytucji 3 Maja i w prawo w Prymasowską.

15. Empirowy dwór w Babsku – jest prywatną własnością, lecz można go zwiedzać, a także zjeść w urządzonej w starym spichlerzu restauracji, która serwuje tradycyjną, polską kuchnię. W dworku organizowane są również koncerty chopinowskie, z racji pochowanej tu Konstancji Gładkowskiej, ukochanej Fryderyka Chopina (adres: ul. Pałacowa, Babsk).
po prawej stronie DK7. Na węźle Babsk zjeżdżamy w prawo na Babsk, potem na rondzie 3.zjazd, potem prosto ul. Serbinów i w lewo w Pałacową.

16. Rawa Mazowiecka: ruiny zamku gotyckiego oraz Muzeum Ziemi Rawskiej
17. Drewniany kościół z 1558 r. w Boguszycach

Co zwiedzić w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego:
18. Neogotycki pałac w Ujeździe – nie mylić z zamkiem Krzyżtopór w Ujeździe, w województwie świętokrzyskim!
19. Tomaszów Mazowiecki: pałac w stylu klasycyzmu oraz drewniany kościół z XVII w. w Białobrzegach, dzielnicy Tomaszowa Mazowieckiego.
20. Ośrodek przygotowań olimpijskich w Spale
21. Romański kościół z XI w. (!) w Inowłodzu
22. Rezerwat „Niebieskie Źródła” w Białej Górze
23. Zespół klasztorny pofranciszkański w Smardzewicach
24. Jezioro Sulejowskie
25. Słynna stadnina koni w Bogusławicach. Konie z żadnej innej stadniny w Polsce nie zagrały w tylu filmach: „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ferdydurke” to tylko niektóre z nich. Znajduje się tu także Muzeum Powozów.
26. Barokowy Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu – jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich. Pierwotnie był to zamek murowany, który otaczała fosa, jednak po serii pożarów zdecydowano się wybudować w latach 1768-1773 biały, elegancki pałac.
27. Muzeum Czynu Partyzanckiego w Polichnie
28. Piotrków Trybunalski: gotycko-renesansowy zamek, kościół farny Św. Jakuba, Wielka Synagoga z XIX w., postawiona w miejscu drewnianej, którą strawił pożar. Ponadto w Bykach, dzielnicy Piotrkowa Trybunalskiego znajduje się renesansowy zamek. Do Piotrkowa trzeba przyjechać w maju, podczas Festiwalu Sztuki Akcji.
29. Zespół klasztorny pobernardyński w Witowie
30. Opactwo Cystersów z XII w. w Sulejowie
31. Rogowiec: odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego (największa w całej Polsce!) oraz elektrownia „Bełchatów”. Można na to wszystko spojrzeć z góry, z tarasów widokowych, warto też zjechać na sam dół wyrobiska. Pracują tu nie tylko górnicy, lecz również archeolodzy i paleontolodzy, odkrywając prehistoryczne wykopaliska, ostatnio np. szkielet mamuta.

Co zwiedzić w okolicy Częstochowy:
32. Manierystyczny pałac w Kruszynie

33. Eklektyczny pałac w Nieznanicach

34. Częstochowa: Sanktuarium Maryjne na Jasnej Górze, zespół klasztorny Paulinów z XIV w. oraz rezerwat archeologiczny, utworzony wokół niedawno odkrytego cmentarzyska kultury łużyckiej. W sierpniu do Częstochowy na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki pątników z całej Polski. Szacuje się, że każdego roku cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej odwiedza aż 5 milionów ludzi.
35. Dawny zespół klasztorny Kanoników Regularnych w Mstowie
36. Zespół klasztorny Kanoników Regularnych w Kłobucku
37. Ruiny zamku gotyckiego z XIV w. w Olsztynie pod Częstochową. Zamek, wielokrotnie najeżdżany i niszczony, stał się w 1964 r. miejscem ekranizacji „Rękopisu znalezionego w Saragossie” według Wojciecha Hassa.
38. Rezerwat przyrody „Sokole Góry”
39. Pałac i dwór Raczyńskich z XIX w. w Potoku Złotym. Dziś mieści się tu Muzeum Zygmunta Krasińskiego, który mieszkał i tworzył w tym miejscu. Sierpień to podwójna okazja to wizyty w Potoku Złotym ze względu na Święto Pstrąga oraz Jurajskie Lato Filmowe.
40. Drewniany kościół z 1611 r. w Boronowie
41. Zamek i rezerwat „Ostrężnik” – jeden z klasyków Szlaku Orlich Gniazd
42. Ruiny zamku z XIV w. w Mirowie – jeden z klasyków Szlaku Orlich Gniazd
43. Ruiny zamku z XIV w. w Bobolicach – kolejny klasyk Szlaku Orlich Gniazd
44. Zamek „Bąkowiec”
45. Drewniany kościół z XVII w. w Cynkowie
Co zwiedzić w okolicy Katowic:
46. Ruiny zamku biskupiego z XV w. w Siewierzu
47. Skała Okiennik Wielki – wapienny ostaniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, który dzięki swemu przypominającemu zamek kształtowi stał się schronieniem dla miejscowych rozbójników.
48. Ruiny zamku gotycko-renesansowego w Ogrodzieńcu. Tutaj nakręcona została „Zemsta” Andrzeja Wajdy.
49. Gród na Górze Birów w Podzamczu pod Ogrodzieńcem
50. Pałac w Pilicy
51. Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń
52. Zamek w Bydlinie
53. Rezydencja Donnersmarcków w Świerklańcu
54. Drewniany kościół z XVII w. w Miasteczku Śląskim
55. Neogotycki pałac w Nakle
56. Kopalnia – muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Wzdłuż podziemnej trasy o długości 400 metrów ustawiono sprzęt i rożne maszyny używane przy wydobywaniu węgla.
59. Rezerwat „Pustynia Błędowska”
60. Drewniana karczma z XVIII w. w Sławkowie
61. Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu
62. Ruiny zamku z XIV w. w Rabsztynie
63. Będzin: gotycki zamek z XIII-XIV w. oraz neorenesansowy pałac. W czerwcu do Będzina zjeżdżają się współcześni rycerze na coroczny turniej średniowieczny.
64. Sosnowiec: Muzeum Szkła Współczesnego oraz neobarokowy pałac. W sierpniu i wrześniu odbywa się w Sosnowcu Studencki Festiwal Folklorystyczny.
65. Chorzów: Park Kultury i Wypoczynku. W sierpniu i wrześniu odbywa się w Chorzowie Studencki Festiwal Folklorystyczny.
66. Katowice: Pomnik Powstańców Śląskich, Centrum Scenografii Polskiej, a październiku Festiwal Rawa Blues.
67. Mysłowice: Centralne Muzeum Pożarnictwa. Można tu prześledzić całą historię i technikę gaszenia pożarów, zobaczyć kolekcje mundurów, sprzętu gaśniczego i wozów strażackich.
68. Chrzanów – zaprasza w sierpniu i wrześniu na Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
69. Dwór barokowo-klasycystyczny rodziny Zieleniewskich w Trzebini (adres: ul. Piłsudskiego 47a, Trzebinia)
70. Neogotycki pałac w Młoszowej
71. Eklektyczny pałac Starzeńskich w Płazie
72. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiezłowie
73. Tychy: barokowy pałac. W październiku odbywa się tu Śląska Jesień Gitarowa
74. Ruiny zamku z XIII w. w Babicach
75. Muzeum Auschwitz-Birkenau
76. Neogotycki zameczek myśliwski w Kobiórze
Co zwiedzić w okolicy Bielsko-Białej:
77. Pszczyna: barokowy zespół pałacowo-parkowy z 1743-1767 oraz Skansen-Zagroda Wsi Pszczyńskiej
78. Drewniany kościół z XVI w. w Górze
79. Drewniany kościół z XVI w. w Grzawie
80. Barokowy pałac w Czechowicach-Dziedzicach
81. Klasycystyczny pałac w Bestwinie
82. Drewniany kościół z 1522 r. w Starej Wsi
83. Drewniany kościół z XVI w. w Międzyrzeczu Górnym
84. Klasycystyczny dwór w Kobiernicach
85. Bielsko-Biała: Muzeum Dom Tkacza, Muzeum Techniki Włókiennictwa, drewniany kościół z 1610 r. W czerwcu warto przyjechać na Bieg Fiata, którego nazwa pochodzi oczywiście od marki słynnego samochodu, produkowanego w Bielsku-Białej od 1992 r.
86. Klasycystyczny pałac w Jaworzu pod Bielsko-Białą
87. Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej – mieści się w wybudowanej w 1902 r. pięknej willi góralskiej, w której słynny impresjonista mieszkał i tworzył. To właśnie tu powstały akwarele przedstawiające malownicze, górskie pejzaże.
88. Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie – wspaniałe zbiorniki wodne, które przyciągają turystów tak latem jak i zimą. Powstały wskutek spiętrzenia rzeki Soły tamami, przy których działają 3 elektrownie wodne. Nad tym wszystkich króluje Góra Żar (761 m n.p.m.), na której działa jedna z niewielu w Polsce elektrowni szczytowo-pompowych, Górska Szkołą Spadochronowa, tor saneczkowy oraz stok narciarski.
89. Żywiec: renesansowy zamek, słynne Muzeum Browaru Żywiec (adres: ul. Browarna 88, Żywiec). W lato (na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej).
90. Sanktuarium Maryjne w Rychwałdzie
91. Drewniany kościół z XVI w. w Gilowicach
92. Drewniana karczma z XVIII w. w Jeleśnej
93. Szczyrk – największy ośrodek narciarski w Polsce (total 50 km tras i 30 wyciągów skusi każdego amatora białego szaleństwa!). W lato (na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej).
94. Wisła: Muzeum Beskidzkie i znany ośrodek narciarski. Wisła to miasto festiwali – na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej, w sierpniu Festiwal Głosów Planety Ziemi oraz Festiwal Piosenki Gwizdanej.
95. Rezerwat Źródła Wisły – nasza największa rzeka wypływa spod Baraniej Góry (1220 m n.p.m.)
96. Drewniany kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie z XVI w. (adres: ul. Św. Katarzyny 4, Cięcina)
97. Żywieckie gody w Milówce – coroczny Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych (koniec stycznia, w tym roku 23.01.2016!)
98. Galeria Koronkarstwa w Koniakowie, gdzie nabyć można słynne stringi z Koniakowa!

13 stycznia 201632237Views

Lubisz wyszukiwać podróżowe gratki? Sprawdź połączenia autobusem

Moda na backpacking