close
Gdzie na grzyby w okolicach Warszawy i w Mazowieckiem?

Gdzie na grzyby w okolicach Warszawy i w Mazowieckiem?

Dorodny podgrzybek z otwockich lasów

Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” naszej stolicy. W niżej wymienionych lasach znajdziecie nie tylko szlachetne borowiki, piękne podgrzybki, wysmukłe koźlarze, maślaczki do jajecznicy czy też opieńki do zamarynowania.Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” naszej stolicy. W niżej wymienionych lasach znajdziecie nie tylko szlachetne borowiki, piękne podgrzybki, wysmukłe koźlarze, maślaczki do jajecznicy czy też opieńki do zamarynowania.

Warszawa, w porównaniu z innymi polskimi miastami, zdecydowanie przoduje pod względem lesistości – wskaźnik ten wynosi aż 15,4%! Zwróćcie uwagę, że mówimy tu wyłącznie o lasach znajdujących się w granicach metropolii. Co dopiero zaś gęste, rozległe bory rosnące w jej okolicach! Kampinoski Park Narodowy, Lasy Bolimowskie i Mazowiecki Park Krajobrazowy to pozostałości pradawnej Puszczy Mazowieckiej.

duze - Dorodny podgrzybek z otwockich lasów

Miejsca uporządkowaliśmy rosnąco pod względem odległości od centrum Warszawy.

* stare Bemowo – pomiędzy ulicami Radiową, Ekologiczną i Władysława Sikorskiego rozpościera się Rezerwat Łosiowe Błota. Nie jest to co prawda grzybowy las na miarę Puszczy Kampinoskiej, ale też można odbyć miły, jesienny spacer, a przy okazji znaleźć kilka grzybków. Tylko 10 km od Pałacu Kultury!

Piękna polska złota jesień w Lesie Kabackim* Las Kabacki – rezerwat przyrody im. Stefana Starzyńskiego jest chyba największym kompleksem leśnym w obrębie Warszawy. Zamiast ograniczać się do terenów Parku Kultury w Powsinie (południowo-wschodnia część lasu), radzimy wyruszyć głębiej w las, w kierunku Pomnika Ofiar Katastrofy Lotniczej. Spacerując wzdłuż wytyczonych ścieżek turystycznych na pewno znajdziemy kilka grzybków, nie narażając się przy tym na niebezpieczeństwo. Odległość od centrum Warszawy – ok. 15 km; dojazd Powsińską, Wiertniczą i Przyczółkową (autem parkujemy pod Parkiem Kultury w Powsinie, a z autobusu 519 wysiadamy na pętli).

* Stara Miłosna i Międzylesie – Stara Miłosna jest południową częścią Wesołej, warszawskiej dzielnicy prawobrzeżnej strony Wisły. W sezonie letnim występują tu kurki, w jesiennym – wiele innych grzybów. Najprościej dojechać kolejką SKM-ką i wysiąść na stacji Międzylesie. Pomiędzy nim a Starą Miłosną ciągnie się las Zielony Ług – fragment Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. 16 km od centrum stolicy.

* Puszcza Słupecka – gęste lasy za Markami. Można zatrzymać się w Strudze, Słupnie albo w Sierakowie. Około 18 km od Warszawy.

Kampinoski PN - mapa* Puszcza Kampinoska – zbieranie grzybów w Kampinoskim Parku Narodowym jest oczywiście nielegalne, poza specjalnie wyznaczonymi do tego miejscami (jak mówi regulamin) i wyłącznie przez zameldowanych tam mieszkańców. Mimo groźby mandatu w wysokości 250 zł, chętnych grzybiarzy nigdy nie brakuje. Puszcza Kampinoska liczy aż 670 km², w las wystartować można z miejscowości: Izabelin, Truskaw, Palmiry, Leoncin, Śladów, Tułowice, Wilcze Tułowskie, Granica, Leszno, Zaborów, Lipków. Z centrum stolicy najbliżej jest do Izabelina – raptem 18 km na północny zachód; przez Żoliborz, do Wólczyńskiej, a potem Arkuszową, Mościską i Laskami. Stamtąd można już iść w las!

* Otwock – wokół drewnianych, świdermajerowych willi rozciągają się lasy, w których aż roi się od podgrzybków, prawdziwków i maślaków. 25 km na południowy wschód od Warszawy. Dojazd Wałem Miedzeszyńskim, który dalej przechodzi w Aleję Nadwiślańską.

* Jabłonna, Chotomów i Rajszew – nadwiślańskie tereny w rejonie Legionowa. W Lasach Chotomowskich i w Rezerwacie Jabłonowskim zawsze znajdziecie wiele grzybów – od popularnych podgrzybków i maślaczków, przez dorodne kozaki, po szlachetne borowiki. Dojazd od Pragi Północ cały czas ulicą Modlińską do Jabłonnej, a potem wojewódzką 630. 26 km na północny zachód od stolicy.

* Mostówka – wieś pod Wołominem, 27 km na północny wschód od Warszawy. Dojazd ulicą Marsa, potem w lewo Żołnierską i w prawo w wojewódzką 634 w kierunki Zielonki. Przed Wołominem skręcamy w prawo na Ossów!

* Wólka Radzymińska – za lasem przy Wólce Radzymińskiej mamy już Zalew Zegrzyński (gmina Nieporęt) – jest to zatem dobry pomysł na grzybowy wypad w ciepły dzień, jeśli chcemy się potem troszkę ochłodzić. Jedzie się Toruńską i potem skręca w lewo na Marki w drogę krajową nr 8, potem zaś w lewo w wojewódzką nr 631. 30 km spod Pałacu Kultury.

* Pomiechówek – 41 km na północny zachód od Warszawy. Dojazd ekspresową 7, po czym skręcamy w prawo na Nowy Dwór Mazowiecki, przejeżdżamy przez most przez Wisłę i docieramy nad piękne, leśne tereny nad rzeką Wkrą w Pomiechówku.

* Celestynów i Chrosna – obie wsie leżą niedaleko Otwocka, w obrębie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Ponad 55% tej gminy stanowią lasy, grzybów więc nie brakuje. 41 km na południowy wschód od Warszawy – jedzie się przez Otwock.

* Podbiel – wieś pod lasem w połowie drogi między Celestynowem a Osieckiem, położona przy samej trasie 862 – można zatem łatwo zostawić auto na jednym z leśnych parkingów i iść na grzyby (zwłaszcza w rejonie Rezerwatu Czarci Dół). 45 km od stolicy.

* Rządza – wspaniały las z grzybami i co ważniejsze – małą ilością grzybiarzy. Najlepsze okazy w części zwanej Kępiastym Bagnem (Uwaga! Kalosze obowiązkowe!). 47 km na wschód od Warszawy; dojazd drogą nr 2, potem wojewódzką 638 przez Sulejówek i w prawo w 637 przez Okuniew, Michałów i Stanisławów.

* Osieck – w okolicach tej leżącej w powiecie otwockim wsi są piękne, leśne rezerwaty: Szerokie Bagno i Wymięklizna. Oprócz koszy na grzyby warto zabrać baniaki na wodę mineralną, która wypływa z tutejszych wywierzysk. 50 km na południowy wschód od stolicy; najpierw do Otwocka, a potem żółtą 801, w lewo czerwoną 50 i w prawo żółtą 862.

* Wilga – gmina Wilga ma ponad 40% użytków leśnych i słynie z ukrytych w kniejach ośrodków wypoczynkowych oraz weekendowych willi bogatych i znanych warszawiaków (m.in. prezydenta RP). Dojazd drogą wojewódzką nr 801 przez Józefów i Otwock. 55 km na południe i nieco na wschód od Warszawy.

* Pułtusk – po prawej od Pułtuska znajdują się wspaniałe lasy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. 60 km na północ od Warszawy, dojazd krajową czerwoną 61-ką.

* Kromnów – wieś na skraju Puszczy Kampinoskiej. 60 km na północny zachód od Warszawy – trasa wiedzie wzdłuż lewego brzegu Wisły najpierw ekspresową S7 przez Łomianki, a od Kazunia lokalną 575.

* Wyszków – pięknie położone nad samym Bugiem miasto, nieopodal Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Puszczy Kamienieckiej. 62 km na północny wschód od Warszawy; łatwy dojazd ekspresową S8.

* Białobrzegi – są tu piękne, jędrne kurki. Radzimy raczej iść w las po prawej od Białobrzegów (na Turno) – lasy są tam bardziej dzikie i nie ma tak wielkiej grzybiarskiej konkurencji. 72 km na południe od stolicy. Fantastyczny dojazd ekspresową S7.

W Bolimowskich Lasach duża część terenu to mokradła. Źródło: www.lodz.lasy.gov.pl* Puszcza Bolimowska – jest to kolejna obok Kampinosu i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego pozostałość po wielkiej Puszczy Mazowieckiej, która przed wiekami zajmowała znaczną część Polski. Do XVI w. była ona w ogóle połączona ze znajdującą się wyżej Puszczą Kampinoską. Prawie 30 lat temu zdecydowano się utworzyć na tych terenach Bolimowski Park Krajobrazowy o powierzchni 205 km², przy czym lasy zajmują aż 70% tego obszaru (dominacja sosny i domieszka różnych drzew liściastych + wilgotne podłoże gwarantują udane grzybobranie!). Przez środek Puszczy Bolimowskiej przepływa rzeka Rawka, zaś miasta w jej okolicy to: Skierniewice, Bełchów, Nieborów, Bolimów, Żyrardów, Bartniki i Puszcza Mariańska. Bolimów leży 73 km na zachód i lekko na południe od Warszawy. Wygodny dojazd kolejką SKM-ką (wysiąść można w Żyrardowie, Jesionce, Franciszkowie, Małych Łąkach albo Rawce) – wtedy znajdujemy się po południowej stronie lasu albo autem szosą nr 719 (północna strona lasu). Za Żyrardowem skręcamy w prawo 50-ką do autostrady A2, którą kontynuujemy podróż aż do samego Bolimowa (kiedy po prawej będzie z autostrady zjazd na Bolimów, lepiej skręcić w lewo w drogę nr 705, która poprowadzi nas przez sam środek Bolimowskiej Puszczy. Można zaparkować i iść prosto w las zbierać grzyby!

* Łochów – okolice Łochowa (Borzymy nad rzeką Osownicą, Adampol, Gwizdały, Budziska) to bardzo atrakcyjne krajobrazowo ziemie nad rzeką Liwiec. Puszcza Kamieniecka, Nadbużański Park Krajobrazowy i Lasy Łochowskie to „grzybowe pewniaki” w odległości 73 km na północny wschód od Warszawy. Najlepiej przejechać ekspresową S8 do Wyszkowa i tam skręcić w prawo w 62 na Łochów.

* Maków Mazowiecki – grzybowe lasy nad rzeką Orzyc, zwłaszcza na wschód od Makowa. Warto pojechać wojewódzką 626-ką na Jankowo i Ulaski albo krajową 60-ką przez tzw. „Wąski Las”. 80 km na północ od Warszawy, za Pułtuskiem. Dojazd do Pułtuska drogą nr 61, a potem w lewo w 57.

* Brok i Małkinia – 2 miejscowości w rejonie Puszczy Białej i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. 89 km na północny wschód od Warszawy, najpierw ekspresową S8, a potem odbijamy w prawo w lokalną 694. To moje ulubione grzybowe miejsce! 🙂

* Rzeczyca Puszcza Pilicka, a w jej obrębie Spalski Park Krajobrazowy są co prawda daleko od Warszawy, ale zawsze pełno w nich zdrowych grzybów. 98 km w kierunku południowo-zachodnim od stolicy. Wygodnie się jedzie drogą ekspresową S8 do Rawy Mazowieckiej, a potem w lewo w wojewódzką 726 prościutko do Rzeczycy.

* Krasnosielc – przez gminę Krasnosielc płynie rzeka Orzyc, a wzdłuż niej rosną gęste lasy, stanowiące część Zielonych Płuc Polski. 100 km na północ od Warszawy; jedzie się przez Legionowo i Pułtusk (droga wojewódzka 61), a później przez Maków Mazowiecki (drogą 57).


Booking.com
12 września 2013
463191Views
Lasy Zabierzowskie

Gdzie na grzyby w okolicach Krakowa i w Małopolskim?

Gdańsk

Wakacje dla młodzieży i hotele w Gdańsku