close
Rowerem nad widły Narwi i Wisły

Rowerem nad widły Narwi i Wisły

Rzeka Narew

Legionowo → Chotomów → rzeka Wisła → Rajszew → Janówek → Jezioro Góra → rzeka Narew → Kanał Bródnowski → Legionowo
Długość trasy: 51 km

Legionowo → Chotomów → rzeka Wisła → Rajszew → Janówek → Jezioro Góra → rzeka Narew → Kanał Bródnowski → Legionowo Długość trasy: 51 km

Rzeka NarewDo Legionowa dostajemy się albo PKP (26 minut ze stacji Warszawa Gdańska) albo PKS-em bądź też samochodem (drogą numer 61, około 20 km od centrum Warszawy). Następnie ze stacji kolejki Legionowo-Przystanek pedałujemy na Chotomów – ulicą Piłsudskiego, Jagiellońską, Kościuszki i Piusa XI; na szczęście bardzo ładnie poprowadzony został tędy zielony szlak rowerowy. Chotomów żartobliwie nazywany był przez mieszkańców sąsiednich miejscowości „bagnem”, a to z racji swego niezbyt dogodnego położenia na podmokłych terenach. Zaletą Lasów Chotomowskich jest jednak obfitość występujących w nich grzybów.

Jadąc zieloną trasą przez grzybowe gaje docieramy do Rajszewa, najsłynniejszego chyba pola golfowego w całej Polsce. Docieramy do Rezerwatu Jabłonna, położonego tuż przy prawym brzegu Wisły i znów jedziemy zielonym szlakiem rowerowym wzdłuż brzegu rzeki. Trasa jest bardzo malownicza – po lewej stronie mamy wartką wodę, zaś po prawej wąskie jeziorka o wydłużonym kształcie, będące starorzeczem naszej pięknej Wisły. Bądźmy czujni, gdyż wkrótce po prawej pojawia się czerwony szlak rowerowy, którym jedziemy na Janówek – najpierw Drugi, potem Pierwszy. W międzyczasie trasa zmienia kolor na żółty, a my ostrożnie przejeżdżamy przez tory kolejowe. W Janówku Pierwszym możemy się zatrzymać na zwiedzanie wybudowanych przez Rosjan w końcu XIX i na początku XX wieku Fortów IV i XVII, należących do wielkiego kompleksu Twierdzy Modlin. Z czasów dawnej świetności tych obronnych fortyfikacji nie zostało niestety wiele, lecz na fragmentach wysokich baszt i na murach sprawdzają swoje umiejętności i siły miłośnicy wspinaczki skałkowej.

Jezioro Góra to wspaniałe, obfitujące w ryby miejsce tuż pod WarszawąPo około 2,5 km w maleńkiej miejscowości Góra następuje rozwidlenie żółtego szlaku, którego trzymaliśmy się do tej pory. Skręcamy zatem w lewo i kontynuujemy zielonym, prowadzącym tuż przy samym brzegu Narwi. Jadącym wzdłuż rzeki, proponuję zatrzymać się nad Jeziorem Góra, pięknie błyszczącym pośród Łąk Krubińskich. Jest tam schronisko Polskiego Związku Wędkarskiego: magazyn, małe domki i prosta kuchnia – wszystko, co niezbędne do pysznego przyrządzenia owoców naszego połowu, w jeziorze bowiem pływają dorodne szczupaki i okonie.

Dalej wracamy zielonym szlakiem rowerowym, cały czas po południowym brzegu Narwi. Niedługo, po drugiej stronie rzeki widzimy wieś Dębe oraz elektrownię wodną o mocy 20 megawatów. To właśnie dzięki tej zaporze powstał w 1963 r. Zalew Zegrzyński. Żegnamy wodę i skręcając w prawo, czarną ścieżką rowerową wracamy przez las wzdłuż Kanału Bródnowskiego do Legionowa (około 13 km).

Twierdza Modlin z lotu ptaka

Rowerem do Modlina i nad rzeki Narew i Wkrę

Rowerem nad Zalew Zegrzyński