close
Bieszczady: Rezerwat „Sine Wiry”

Bieszczady: Rezerwat „Sine Wiry”

Rezerwat Sine Wiry w Bieszczadach (źródło: Wikipedia)

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Rezerwat Sine Wiry w Bieszczadach (źródło: Wikipedia)Jest to rezerwat o typie leśno-krajobrazowym, o powierzchni 451 ha. Znajduje się w obrębie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego (do Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie należy), mniej więcej w połowie drogi między Cisną a wsią Terka.

Rezerwat „Sine Wiry” chroni przełomowy odcinek dolin Solinki i Wetlinki, tam gdzie potok Wetlina meandruje, na południe od Polanek (jest tu przystanek PKS i sezonowy kemping) i na północ od bacówki PTTK „Jaworzec”. Objęty rezerwatem fragment Wetliny jest bardzo górski w charakterze – woda płynie z dużą siłą, pieni się, rozbijając o kamienie, co bardzo dobrze widać na zdjęciu. Właśnie stąd wzięła się nazwa tego miejsca – wiry kręcą się, a głazy, które są przez nie obmywane nadają im szary kolor. Wokół rosną stare bukowe i jodłowe lasy, występują też rzadkie rośliny z Polskiej Czerwonej Księgi Roślin: storczyki buławnik mieczolistny i buławnik wielkokwiatowy oraz tojad wschodniokarpacki. Ze zwierząt szczęśliwe oko może wypatrzyć np. węża Eskulapa. Prawdziwą gratką dla grzybiarzy są wielkie borowiki, które pięknie wyrastają tu każdej jesieni – niestety, jak czytamy w regulaminie rezerwatu, nie wolno ich zbierać!

W 1980 r. doszło do interesującego zjawiska – znajdująca się powyżej rezerwatu góra Połoma (776 m n.p.m.) obniżyła swe zbocze. Osuwające się kamienie wpadły do potoku Wetlina, oddzielając jego fragment i tworząc dość duże Jeziorko Szmaragdowe (280 m długości i 20-45 m szerokości). Z biegiem lat naturalna, kamienna tama wykruszyła się, lecz na środku wciąż pozostała utworzona z głazów wyspa. Czasami, przy niskim stanie wody, jeziorko tworzy się powtórnie, jednak jest to nic w porównaniu z tym, jakie było w latach 80-tych.

Szlaki w okolicy rezerwatu „Sine Wiry”:

szlak zielony z Terki obok szczytu Połoma (776 m n.p.m.) i przez przełęcz Szczycisko (629 m n.p.m.). W tym miejscu znajdujemy się najbliżej Sinych Wirów (wystarczy trzymać się potoku Wetlina i iść w dół jego biegu). Zielony szlak prowadzi dalej przez szczyty Żołobinę (780 m n.p.m.), Bukowinę (911 m n.p.m.), Siwarnę (924 m n.p.m.) i Krysową (840 m n.p.m.). Całość zajmie nam 4 godz.

ścieżka widokowa „Sine Wiry” – rozpoczyna tuż obok dawnego Jeziorka Szmaragdowego, tam gdzie stoi wiata oraz wyznaczono miejsce do robienia ogniska.

ścieżka widokowa „Sine Wiry II” – zaczyna się przy okrągłej, murowanej wiacie i prowadzi do nieistniejącej wsi Zawój (atrakcją jest opuszczony, wiejski cmentarz – gratka dla łaknących mrocznych klimatów fotografów!). Tutaj także znajduje się palenisko, przy którym można upiec kiełbaski.

Wodospad Szepit na potoku Hylaty (fot. J.Szarek

Bieszczady: Wodospad Szepit na potoku Hylatym

Lisia Polana - aż trudno uwierzyć

Lisia Polana (narty pod Warszawą)