close
Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (G4W) – narty na Mazurach

Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (G4W) – narty na Mazurach

Panorama z Góry Czterech Wiatrów (źródło: www.gora4w.com.pl)

Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!

Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!

Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (źródło: www.gora4w.com.pl)Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (G4W) ma 60 ha powierzchni i wzięła swą nazwę od Półwyspu Czterech Wiatrów przy Jeziorze Czos, nad którym jest położona. Jest to całoroczny ośrodek sportowy, chyba najsłynniejsze na całych Mazurach miejsce, gdzie można pojeździć na nartach.

Będący własnością gminy Mrągowo ośrodek (wybudowany dzięki dofinansowaniom ze strony ministerstwa i województwa) reklamuje się jako czynny od grudnia czasem nawet do końca kwietnia. Armatki śnieżne korzystają z wody Jeziora Czos, śnieg jest zatem czysty, że aż miło. Zadbano również o sztuczne oświetlenie, co dobrze widać na zdjęciu. W miejscowej szkółce można uczyć się jazdy na nartach i snowboardzie (snowpark z przeszkodami) na wszystkich poziomach; zaś w wypożyczalni można dobrać odpowiedni sprzęt (działa tu także serwis). Nad bezpieczeństwem odwiedzających czuwają ratownicy GOPR.

Góra Czterech Wiatrów jest doskonała do uprawiania wszelkich zimowych aktywności – oprócz nart i snowboardu wytyczono wspaniały tor snowtubingowy do zjeżdżania na dmuchanych oponach; jest też możliwość jazdy na łyżwach po zamarzniętym, rynnowym Jeziorze Czos. Nie zapomnijmy, że okolice Mrągowa to wspaniałe tereny spacerowe i kuligowe oraz doskonała okazja, by przetestować nowe zimowe sporty, które z roku na rok stają się w Polsce coraz bardziej lubiane: od skiringu (jazda na nartach ciągniętych przez konia) w Galinach koło Bartoszyc, przez bojery (windsurfing uprawiany na lodzie) np. w ośrodku Caligula w Mikołajkach czy w Gospodzie Pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie koło Giżycka, po nurkowanie pod lodem lub podlodowe wędkarstwo.

Plan stoku Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (źródło: www.gora4w.com.pl)Parametry:

– wysokość: 182,5 m n.p.m.
– 5 tras zjazdowych o łącznej długości 1,8 km (najlepsze jest to, że oprócz łatwych niebieskich, jest również czerwona, a nawet czarna!)
– ośla łączka dla początkujących
– 1 snowpark dla snowboardzistów (patrz mapka stoku!)
– 1 tor do snowtubingu (patrz mapka stoku!)
– 3 wyciągi: 2 orczykowe i 1 bezpodporowy, służący do holowania dętek snowtubingowych (ceny: 1,5-2,5 zł za 1 podjazd)
– różnica poziomów: 21-46 metrów
– Après-ski: restauracja i bar-schronisko z klimatycznym kominkiem; hotel; punkt opieki medycznej. Wszystko przystosowane dla niepełnosprawnych! 🙂

Adres: ul. Miejski Las 11 w Mrągowie (218 km na północny wschód z centrum Warszawy, 66 km na wschód od Olsztyna).

Panorama z Góry Czterech Wiatrów (źródło: www.gora4w.com.pl)Dojazd: Z Warszawy najpierw przez Bielany i dalej przez Most M. Skłodowskiej-Curie w kierunku Augustowa (DK61). Jadąc tą drogą mijamy Legionowo, Serock, Pułtusk, Ostrołękę. W Ostrołęce skręcamy w trzeci zjazd na rondzie w ul. Stacha Konwy, czyli DK53. Dopiero we wsi Rozogi, już w województwie warmińsko-mazurskim, skręcamy w prawo w DK59. Przejeżdżając przez Spychowo dojeżdżamy DK59 prawie do samego Mrągowa. W Nikutowie odbijamy w prawo w DK16 i potem od razu w lewo. Po ok. 2 km jesteśmy już pod Górą Czterech Wiatrów.

Więcej na oficjalnej stronie ośrodka: www.gora4w.com.pl

Ciekawe miejsca w okolicy:

– neogotycki pałac i ogród w Sorkwitach na zachód od Mrągowa – pochodzący z XIX w., obecnie jest hotelem i restauracją.

– ruiny krzyżackiego zamku z 2 poł. XIV w. w Szestnie na północ od Mrągowa- wspaniały plener fotograficzny.

ferma jeleniowatych i stacja badawcza PAN w Kosewie nad Jeziorem Kuc.

Zespół pałacowo-folwarczny w Galinach zimą (źródło: www.palac-galiny.pl)

Pałac i folwark Galiny (narty na Mazurach)

Piękna Góra w Gołdapi - widok z góry (źródło: www.zajazd-rudziewicz.pl)

Piękna Góra w Gołdapi (narty na Mazurach)