close
Pałac i folwark Galiny (narty na Mazurach)

Pałac i folwark Galiny (narty na Mazurach)

Zespół pałacowo-folwarczny w Galinach zimą (źródło: www.palac-galiny.pl)

W ostatni weekend stycznia odbędzie się w pałacu w Galinach bieg narciarski „Szlakiem Trzech Stawów”. Organizatorzy zapraszają, bo śniegu ma być dużo!

W ostatni weekend stycznia odbędzie się w pałacu w Galinach bieg narciarski „Szlakiem Trzech Stawów”. Organizatorzy zapraszają, bo śniegu ma być dużo!

Biegi narciarskie Szlakiem Trzech Stawów wpisały się już w tradycję Galin (źródło: www.palac-galiny.pl)Pałac i folwark Galiny geograficznie położone są na Nizinie Staropruskiej, ok. 10 km od Bartoszyc w województwie warmińsko-mazurskim. Okolice Galin to doskonałe miejsce by uprawiać narciarstwo biegowe oraz dość młodą u nas dyscyplinę jazdy na nartach ciągniętych przez konia, zwaną skiringiem. Sport ten pochodzi ze Skandynawii i ma coraz więcej wielbicieli w Polsce, przede wszystkim na Podhalu, w Bieszczadach i powoli także na Mazurach. Poza tym zamarznięte stawy rybne, które latem przyciągają wędkarzy, zimą stanowią okazję do dobrej zabawy na łyżwach (do wypożyczenia także w pałacu Galiny). Dzieci będą zachwycone górkami, z których można bezpiecznie zjeżdżać na sankach.

Historia Galin liczy przeszło 550 lat. Majątek otrzymał w 1476 r. od Krzyżaków saksoński rycerz, Wend Illeburg. Pałac i przynależny do niego zespół budynków, tworzących folwark był w rodzinie Illeburgów aż do czasów II wojny światowej. Komunistyczne władze ustanowiły tu PGR, przez co budynki bardzo podupadły. Dopiero w latach 90-tych znalazł się prywatny inwestor, który przeprowadził gruntowny remont i przerobił spichlerz oraz część założeń pałacowych na pokoje hotelowe o wysokim standardzie (piękne, oryginalne, antyczne meble). Główną restaurację hotelową urządzono w budynku pod wieżą zegarową i trzeba przyznać, że są to wyżyny sztuki kulinarnej. Wiele dań z fokusem na regionalną kuchnię mazurską skomponował sam Kurt Scheller.

Zespół pałacowo-folwarczny w Galinach zimą (źródło: www.palac-galiny.pl)W tym roku już po raz trzeci odbędzie się w Galinach impreza sportowa „Biegi Narciarskie Szlakiem Trzech Stawów”. Jej data pierwotnie była planowana na 21 stycznia 2015, jednak z powodu niezbyt korzystnych warunków pogodowych zdecydowano, że zawody zostaną przesunięte na 31 stycznia. Odbędzie się 5 rodzajów biegów: stylem klasycznym dla kobiet i mężczyzn na 5 i 10 km dla bardziej doświadczonych biegaczy oraz 100-metrowy bieg drużynowy na nartach wieloosobowych, w którym rodziny i znajomi staną do walki o Rodzinny Puchar Galin. Komplet kijków, nart i butów można wypożyczyć na miejscu – cena za zestaw wynosi 20 zł za 2 godz.

Do Galin koniecznie warto się wybrać także lecie – jest wtedy nawet więcej atrakcji. Przede wszystkim jest tu stajnia z… 95 końmi (!), na których można jeździć wierzchem lub powozem. Sam pałac położony jest nad rzeką Pisą i leżącym na niej stawem o krętej linii brzegowej z małą wyspą. Można więc spacerować, łowić ryby i pływać kajakiem lub łódką. Wokół rozpościerają się piękne, mazurskie lasy z wytyczonymi ścieżkami rowerowymi (także wzgórza do kolarstwa górskiego i downhillu). Jest również strzelnica, gdzie można popróbować talentu i celnego oka w strzelaniu z wiatrówki. Największą i jednocześnie najprostszą atrakcją jest jednak wspaniała przyroda z żurawiami, dzięciołami, sarnami, jeleniami, dzikami i lisami w roli głównej, którą aż się prosi uwiecznić aparatem.

Adres: Galiny 110 w gminie Bartoszyce (246 km na północ z centrum Warszawy, 68 km na północny wschód od Olsztyna).

Dojazd: Z Warszawy najpierw przez Bielany i dalej przez Most M. Skłodowskiej-Curie w kierunku Augustowa (DK61). Jadąc tą drogą mijamy Legionowo, Serock i Pułtusk. Za Pułtuskiem skręcamy w lewo w DK57. Jedziemy nią przez Przasnysz, Szczytno, Biskupiec i tak docieramy do pałacu w Galinach.

Więcej na oficjalnej stronie ośrodka: www.palac-galiny.pl

W okolicy (25 km na zachód od Galin) znajduje Krzyżowa Góra w Lidzbarku Warmińskim. Jest to jeden z lepiej wyposażonych ośrodków narciarskich na Mazurach, o którym więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Malinka pod Zgierzem to doskonałe miejsce na narty jeśli nie możemy wyjechać w góry (źródło: fanpage ski parku Malinka)

Ski Park Malinka w Zgierzu pod Łodzią (narty w okolicach Warszawy i Łodzi)

Panorama z Góry Czterech Wiatrów (źródło: www.gora4w.com.pl)

Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie (G4W) – narty na Mazurach