close
Najlepsze kąpieliska i miejsca nad wodą w okolicach Krakowa i w Małopolsce

Najlepsze kąpieliska i miejsca nad wodą w okolicach Krakowa i w Małopolsce

Ćwiczenia nurków w Zakrzówku. Źródło - http://www.nowa-ama.pl/pamietnik_foto/zakrzowek_maj_2009/DSC_0768.jpg

Lato nadchodzi wielkimi krokami, a z nim nareszcie wspaniała pogoda. Część z nas wyjedzie nad polskie morze albo w góry, część za granicę. A co z nieszczęśnikami zmuszonymi pozostać w mieście, którym trudno jest choć na chwilę wyrwać się z kieratu pracy? Nie narzekajcie, tylko spójrzcie na nasz ranking przyjaznych kąpielisk – wszystkie znajdują się w promieniu niecałych 100 km od Krakowa!

* Bagry – zalana niecka żwirowni w krakowskiej dzielnicy Płaszów. Zobacz nasz artykuł!

* Zalew Nowohucki – znajduje się w dzielnicy Bieńczyce, w starej części Nowej Huty. Wokół park, boiska sportowe i liczne tereny rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Nad zbiornikiem często organizowane są różne zawody wędkarskie. Zobacz nasz artykuł!

Sporty wodne - sprawdź na Ceneo.pl

* Brzegi zwane Żwirownią pod Wieliczką. Zobacz nasz artykuł!

* Przylasek Rusiecki – kilka zbiorników wodnych (jeden to kąpielisko, pozostałe to stawy wędkarskie) w dzielnicy Nowa Huta, przy drodze na wschód do Nowego Brzeska. Zobacz nasz artykuł!

* Zalew Zakrzówek – dawny kamieniołom wapieni, który został zatopiony ponad 20 lat temu. Ulubione miejsce ćwiczeń nurków. Ok. 7 km na południowy zachód od Krakowa. Zobacz nasz artykuł!

* Kryspinów – co prawda kiedyś wieś ta nosiła niezbyt zachęcające imię „Śmierdząca”, jednak naprawdę nie ma się czego bać! Zalew Na Piaskach oraz Budzyński – zalane wyrobiska dawnych piaskowni – zachęcają do odwiedzin i wypoczynku. Tylko 13 km na zachód od Krakowa, niecałe 20 min. drogi samochodem. Zobacz nasz artykuł!

* Jezioro Dobczyckie – zbiornik retencyjny o powierzchni ponad 10 km² na rzece Rabie. 30 km od Krakowa. Zobacz nasz artykuł!

* Łapanów – zalew o powierzchni 3,5 ha. Wydzielony brodzik dla najmłodszych + kajaki, łodzie i rowery wodne do wynajęcia. 40 km od Krakowa. Zobacz nasz artykuł!

* Gdów – w okolicy mamy liczne rzeki: Rabę, Stradomkę, Krzyworzekę oraz stawy w Nieznanowicach i Marszowicach. 28 km od Krakowa.
* Zabierzów Bocheński – w Woli Zabierzowskiej, na wschód od Nowej Huty i Niepołomic. 28 km od Krakowa.

* Dolny i Górny Jaz w dzielnicy Zarabie w Myślenicach – nazwa pochodzi od położenia geograficznego – za rzeką Rabą. W tej dzielnicy Myślenic w 1921 r. skonstruowano na rzece jaz, co uczyniło zeń wspaniałe miejsce kąpielowe dla całych rodzin. 30 km na południe od Krakowa. Zobacz nasz artykuł!

* Zalew Skowronek – kąpielisko w Alwernii na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. 33 km w kierunku zachodnim od Krakowa.

* Borek koło Bochni – Centrum Aktywnego Wypoczynku – plaża i strzeżone kąpielisko ok. 40 km od Krakowa.

* Rzeka Raba w Lubniu – Lubień to osada letniskowa w dolinie Raby. Kąpielisko i liczne kempingi zachęcają turystów nie tylko z Małopolski. Około 10 km na południe od Myślenic, 41 km od Krakowa.

* Zalew Wolbromski – ogromny, o powierzchni 20 ha! Znajduje się przy mieście Wolbrom, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 42 km od Krakowa.

* Rzeka Raba w Pcimiu – 44 km na południe od Krakowa.

* Zalew Balaton w Trzebini – nieczynny już i zatopiony kamieniołom o powierzchni 3 ha. Bardzo czysta woda. 47 km drogi autem od Krakowa (niedaleko Chrzanowa). Zobacz nasz artykuł!

* Chechło-Nakło – zalew niedaleko miejscowości Klucze; powstały pod koniec lat 60-tych (dawna kopalnia piasku). Kempingi, wypożyczalnie sprzętu wodnego i tereny rekreacyjne. 54 km od Krakowa.

* Zalew Kozi Bród w Czyżówce – właściwie jest to zbiornik retencyjny na rzece Kozi Bród, powstały dla Elektrowni Siersza. Nad nim założono strzeżone kąpielisko, boiska do siatkówki i piłki plażowej oraz wypożyczalnię kajaków i łódek. Około 6 km na północ od Trzebini, 54 km od Krakowa.

* Zalew Sosina – w Jaworznie (woj. śląskie), 60 km od Krakowa.

* Potok Porębianka – na wschód od Rabki. 67 km od Krakowa.

* Chorwacja – kąpielisko we wsi Jurków pod Czchowem, 72 km od Krakowa. Zobacz nasz artykuł!

* Dwudniaki – pod Tarnowem, w gminie Wierzchosławice. 80 km od Krakowa.

* Zalew na Podlesiu Dębowym – najpierw szosą 964 na Żabno, a potem w lewo na Gorzyce. 92 km od Krakowa.

Pamiętajcie, że należy także uwzględnić czy dane kąpielisko jest czynne w tym roku, czy np. nie zamknął go sanepid. Badania nad czystością i zdatnością wód prowadzone są na bieżąco, wszystko może się zatem zmienić w przeciągu kilku dni!


Booking.com

Gdzie na kajak w okolicach Warszawy?

Festiwal Kultury Kresowej

Rowerem po Pojezierzu Mrągowskim